person_outline
search
Наталія Шатілова Погасій Наталія Шатілова Погасій
  • Posted
  • Читати 1086 разів

Репродуктивне здоров’я жителів Херсонщини: Що очікувати у найближчі 5 років?

Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років (за відсутності нової Державної соціальної програми «Репродуктивне здоров’я нації на період 2017-2021 р.»)? Саме цю тему обговорювали громадські активісти та органи влади 16 лютого у Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації.

Медичні фахівці, майбутні акушери, що навчаються в Херсонському базовому медичному коледжі, представники ЗМІ, громадські діячі з Херсону та Голої пристані та, навіть, депутати Херсонської міської ради взяли активну участь в обговоренні.

  • Проблема репродуктивного здоров’я жінки не є суто медичною проблемою. Це загальна проблема, що містить економічну, соціальну і, безумовно, медичну складову. Медична допомога у сфері репродуктивного здоров’я надавалась і буде надаватись в повному обсязі, - зазначила, відкриваючи прес-конференцію, Наталія Шахман, заступник начальника управління з організації медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров’я.

Наразі в області фіксують зниження кількості пологів: у 2016 році прийнято на 660 пологів менше, ніж у 2015 році. Вперше за 20 років зросла кількість абортів з 13,8 у 2015 році до 14,2 у 2016 році (показник на 1000 жінок репродуктивного віку). Також зросла захворюваність на рак шийки матки, який протягом 2016 року був виявлений у 116 жінок у Херсонській області, з них у 20,7% - у запущеній стадії.

Та головною проблемою у сфері репродуктивного здоров’я головний позаштатний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров’я Юрій Герман назвав безпеку материнства.

  • В області функціонують малопотужні відділення, у яких приймають мало пологів, наприклад: в Іванівському районі – 71 пологи за рік, з яких 17 випадків закінчились кесаревим розтином. Такі пологи не можна вважати безпечними, - зауважив він.

Про ситуацію із захворюванням на рак шийки матки (РШМ) в області розповідала Валентина Салтишева, головний позаштатний онкогінеколог Департаменту охорони здоров’я. Основним причинним фактором виникнення даного захворювання вона назвала вірус папіломи людини, сприяючими розвитку РШМ – вірус герпесу та захворювання, що передаються статевим шляхом.

Вплив на розвиток РШМ має ранній початок статевого життя. За словами Валентини Салтишевої, жінка може розпочати статеве життя без ризиків для здоров’я лише у 19-20 років. До цього віку формуються всі системи захисту організму.

Профілактичними заходами щодо РШМ є вакцинація та скринінг. Їх ефективність доведена: скринінгові програми, що працюють в європейських країнах знизили захворюваність на 75-85%, а вакцинація в США – у десятки разів.

Своєрідний звіт про виконану роботу представила керівник обласного центру планування сім’ї, репродукції і медико-генетичного консультування Наталія Ушакова. Вона розповіла про напрямки та основні показники роботи центру. За 2016 рік центр надав 66 тис. консультацій, підготовку до вагітності пройшли майже 5 тис. осіб. Також вона відзначила значне інфікування статевими інфекціями населення – 90%, що є наслідком відсутності статевого виховання молоді. Ці інфекції часто є причиною втрати бажаної вагітності.

Як зазначила Наталя Ушакова, зростання кількості абортів, зменшення кількості пологів та використання протизаплідних засобів викликано складною соціально-економічною ситуацією в країні і не є виною медичних працівників.

Керівник проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», що виконує благодійний фонд «Здоров’я жінки та планування сім’ї», Олена Панченко розповіла, що нова державна програма по репродуктивному здоров’ю вже півроку очікує розгляду в МОЗ України. Наша держава схвалила плани та цілі сталого розвитку ООН на 2016-2030 роки і має міжнародні зобов’язання, які неможливо буде виконати без відповідної програми.

Підсумовуючи обговорення, керівник ХОЦ «Успішна жінка» Олена Микитась на прикладі свого центру розповіла, що може зробити громадськість навіть при відсутності державної програми із репродуктивного здоров’я. Зокрема, можна продовжувати інформаційно-просвітницькі заходи у різних формах, розробляти плани заходів у сфері репродуктивного здоров’я та планування сім’ї для їх затвердження в районних радах, тощо.

(0 голосів)
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
Цей веб-сайт був підготовлений в рамках проекту «Вдосконалення організації надання адміністративних послуг для жителів АР Крим на території Херсонської області» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні. За зміст даного продукту відповідає виключно молодіжна організація “Нова генерація» і він ні в якому разі не може розглядатися як такий, що відображає офіційну позицію Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу та Програми розвитку ООН.

 

 

 

 

 

 

Цей веб-сайт був підготовлений в рамках проекту «Вдосконалення організації надання адміністративних послуг для жителів АР Крим на території Херсонської області» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу та Програми розвитку ООН в Україні. За зміст даного продукту відповідає виключно молодіжна організація “Нова генерація» і він ні в якому разі не може розглядатися як такий, що відображає офіційну позицію Міністерства закордонних справ Данії, Європейського Союзу та Програми розвитку ООН.

Скачать премиум шаблон Joomla 3.4.